31 maja 2021
Ewelina Żurowska: KS Pałac Bydgoszcz jest moim domem, ale w następnym sezonie zamieszkam gdzie indziej…

Ewelina Żurowska w sezonie 2021/2022 nie będzie zawodniczką Polskich Przetworów Pałacu Bydgoszcz. – Pałac Bydgoszcz to dla mnie rodzina, tu zawsze będzie mój dom, ale w następnym sezonie zamieszkam gdzie indziej… – napisała 28-letnia przyjmująca.

– 19 lat temu weszłam na halę „Pałacu Młodzieży”, a dzisiaj wychodzę z „Łuczniczki”. Jakieś pół metra wyższa i pół tony cięższa… o bagaż doświadczeń. Cała ta podróż, jaką przebyłam z ulicy Jagiellońskiej na Toruńską w młodym wieku, te wszystkie lata spędzone z herbem Pałacu na piersi… To było coś wyjątkowego i zawsze będę niezmiernie wdzięczna za ten czas. Mimo, że to tylko dwa przystanki tramwajem? Dziękuję wszystkim z którymi miałam okazję pracować. Wszystkim trenerom, pracownikom klubu i przede wszystkim koleżankom z szatni oraz kibicom. Siatkówka to emocje, a z Wami przeżyłam ich mnóstwo. Pałac Bydgoszcz to dla mnie rodzina, tu zawsze będzie mój dom, ale w następnym sezonie zamieszkam gdzie indziej… Będę tęskniła za klubem, za halą, za miastem. Nie mówię do widzenia… Do zobaczenia. Krzywa – powiedziała nam Ewelina Żurowska (pisownia oryginalna).

„Złote dziecko” KS Pałac Bydgoszcz

Przypomnijmy. 28-letnia przyjmująca jest wychowanką naszego klubu. Popularna „Krzywa”, która prywatnie jest młodszą siostrą byłego piłkarza Cracovii Kraków Marcina Krzywickiego, do naszego klubu trafiła w wieku 9 lat!

W kategoriach młodzieżowych kariera pracowitej i ambitnej bydgoszczanki przebiegała wręcz podręcznikowo. Dlatego zanim „Krzywa” trafiła do pierwszej drużyny KS Pałac Bydgoszcz, została multimedalistką młodzieżowych mistrzostw Polski.

Ewelina Krzywicka w barwach naszego klubu wywalczyła brązowy medal MP młodziczek, srebrny medal MP juniorek i brązowy medal MP kadetek. W latach 2010-2011 „Krzywa” dwukrotnie sięgnęła po tytuł mistrzyni Polski juniorek!

MVP turnieju siatkówki plażowej w Gdańsku

Co najmniej tak samo dobrze jak na parkiecie, Żurowska radzi sobie w grze w siatkówkę plażową. Zarówno podczas eliminacji, jak i meczów finałowych PreZero Grand Prix PLS w siatkówce plażowej – rozegranych w sierpniu 2020 roku w Gdańsku – Ewelina Żurowska była kapitanem i liderką Polskich Przetworów Pałacu Bydgoszcz.

W wielkim finale nasz zespół pokonał Volley Wrocław 2:0 (25:19, 25:23) i sięgnął po historyczne złoto, a „Krzywa” została wybrana MVP turnieju!

8 sezonów i ponad 2000 punktów w ekstraklasie!

W najwyższej klasie rozgrywkowej, mierząca 175 cm wzrostu Ewelina Krzywicka zadebiutowała ponad 10 lat temu, bo już w sezonie 2010/2011. Oznacza to, że osiemnaste urodziny obchodziła już jako zawodniczka PlusLigi Kobiet (ówczesna nazwa ekstraklasy siatkarek w Polsce – przyp. red.).

Od tamtej pory w elicie kobiecej siatkówki w Polsce „Krzywa” zanotowała 190 występów, w których zdobyła 2058 punktów! Po 109 z nich sięgnęła z pola zagrywki, 244 „dorzuciła” z gry blokiem.

Rekordowy mecz z bielszczankami

Jak dotąd rekordowy był dla Eweliny mecz z 5 października 2020 roku, kiedy to w spotkaniu przeciwko BKS Bostik Bielsko-Biała zdobyła 27 punktów! Ostatecznie Polskie Przetwory Pałac Bydgoszcz przegrały wyjazdowe starcie z bielszczankami po tie-breaku.

W kampanii 2020/2021 Ewelina Żurowska była najlepiej punktującą zawodniczką Polskich Przetworów Pałacu Bydgoszcz. W zakończonym przed kilkoma tygodniami sezonie „Krzywa” zagrała w 24 meczach Tauron Ligi, w których dała zespołowi z nad Brdy aż 352 punkty!

W klasyfikacji najskuteczniejszych siatkarek ostatniego sezonu Żurowska – z 352 „oczkami” na koncie – zajęła 11. miejsce. Na miejscu 15. i 17. uplasowały się jej klubowe koleżanki: przyjmująca Regiane Bidias i atakująca Alexandra Dascalu – z dorobkiem odpowiednio 205 i 298 punktów.

Warto dodać, że w sezonie 2020/2021 Ewelina Żurowska dwa razy była wybierana MVP meczu. Tyle samo statuetek „zgarnęła” też Marta Ziółkowska, a o jedną więcej otrzymała Alexandra Dascalu.

Pukając do reprezentacji Polski bram

Pomimo znakomitego sezonu 2020/2021 w Tauron Lidze, 28-letnia przyjmująca Polskich Przetworów Pałacu Bydgoszcz nie mogła liczyć na przychylność sztabu trenerskiego kadry narodowej siatkarek. Biało-czerwone – prowadzone przez trenera Jacka Nawrockiego – przebywają obecnie na turnieju siatkarskiej Ligi Narodów we włoskim Rimini. Nie ma wśród nich Eweliny Żurowskiej.

Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że na powołanie i ewentualny debiut w reprezentacji Polski siatkarek „Krzywa” będzie musiała jeszcze poczekać…

Ewelinie Żurowskiej DZIĘKUJEMY za pracowitość, wspólne sukcesy, blisko 20 lat spędzonych w naszym klubie i życzymy jej powodzenia w dalszej karierze! Trzymaj się, „Krzywa” i do zobaczenia!

Tekst: Jarek Brzeski. Fot. Dariusz Stoński.

Zobacz też:

Monika Jagła zmienia klub [komentarz zawodniczki]

Piotr Makowski: Zaczynamy budowę składu na nowy sezon [rozmowa]

Ewelina Żurowska: Jeżeli jesteśmy w dobrej dyspozycji, to możemy wygrać każdy mecz [wideo]

100 lat, Ewelina!

PreZero Grand Prix PLS. Mamy złoto!! [zdjęcia, wideo]