Pierwszy reprezentacyjny występ Pałacanek

Autor: administrator

Kadra B reprezentacji Polski wystąpiła w ubiegłym tygodniu w turnieju o Puchar Borysa Jelcyna, który odbył się w rosyjskim Jekaterynburgu. Dobry występ w biało-czerwonych barwach zaliczyły świeżo zakontraktowane zawodniczki bydgoskiego Pałacu, Tamara Kaliszuk i Katarzyna Połeć.

Przypomnijmy, że rosyjski turniej jest kolejnym punktem w planie przygotowań drugiej reprezentacji do rozgrywek Uniwersjady. Polki swój start w rozgrywkach rozpoczęły się w środę 26. czerwca, kiedy to rozegrały mecz towarzyski z reprezentacją Kuby. Przeciwniczki nie postawiły większego oporu, dzięki czemu biało-czerwone wygrały 3:1. Tamara Kaliszuk zdobyła dziesięć, a Katarzyna Połeć sześć punktów.

Walka w grupie B rozpoczęła się w czwartek. Polki w tej fazie rozgrywek walczyły z Włoszkami i Dominikankami, a w pierwszym meczu podejmowały zawodniczki z południa Europy. W premierowej partii podopieczne Wiesława Popika szybko objęły prowadzenie, które utrzymywały dzięki skutecznej grze i małej ilości błędów własnych. Po kilku minutach Polki prowadziły 1:0. W drugim secie Włoszki pokazały, że nie należy ich skreślać i doprowadziły do remisu 1:1 w całym spotkaniu. Biało-czerwone nie miały zamiaru pozwolić rywalkom na przejęcie kontroli nad meczem i choć dwa następne sety były wyrównane, to skończyły się wygraną Polek, co dało im pierwsze zwycięstwo w fazie grupowej rozgrywek. W czwartkowym spotkaniu niekwestionowanymi liderkami polskiej reprezentacji były świeżo upieczone Pałacanki – Katarzyna Połeć zdobyła piętnaście punktów, a łupem Tamary Kaliszuk padło aż siedemnaście ‚oczek’.

Piątkowy mecz miał decydować o awansie do półfinału turnieju. Biało-czerwone podejmowały w nim reprezentację Dominikany, która w rozgrywkach o Puchar Jelcyna wystartowała w swoim najlepszym pierwszym składzie. Mecz od początku był bardzo wyrównany i żadna z drużyn nie potrafiła zdominować rywalek. Pierwszy set grany był na przewagi, a ostatecznie więcej zimnej krwi zachowały Dominikanki wygrywając go 30:28. Podrażnione tą przegraną Polki starały się nieco zmienić obraz swojej gry na bardziej skuteczny, ale przeciwniczki ani myślały spuszczać z tonu. Wygrały drugą partię 25:22, a po kilkunastu minutach cieszyły się także ze zwycięstwa w trzecim secie i całym meczu, które dało im awans do półfinału rozgrywek. Polskim siatkarkom została gra o miejsce piąte. Dużą zdobycz punktową w ostatnim meczu grupowym ponownie odnotowała Tamara Kaliszuk, zdobywając dwanaście ‚oczek’.

Sobotni mecz z reprezentacją Japonii nie rozpoczął się po myśli Polek. Nie potrafiły one znaleźć właściwego rytmu gry i przegrały pierwszą partię 13:25. W drugim secie podopieczne Wiesława Popika rozpoczęły odrabianie strat i skuteczną grą doprowadziły do remisu 1:1 w całym meczu. Dalszy przebieg meczu to dominacja siatkarek z Japonii, które wygrały dwie kolejne partie i całe spotkanie 3:1, plasując się jednocześnie na piątym miejscu w turnieju. Polki zajęły natomiast ostatnie, szóste miejsce. Tamara Kaliszuk zdobyła osiem punktów w sobotnim meczu, zaś Katarzyna Połeć – dziesięć punktów.

Z pewnością Pałacanki były jasnymi punktami w swojej ekipie i przyczyniały się do dobrych wyników drużyny. Warto dodać, że w kadrze z powodzeniem występuje także Anna Grejman, która w ubiegłym sezonie reprezentowała bydgoskie barwy. Drugim trenerem młodego zespołu jest zaś Rafał Gąsior.