Pałacanki na najwyższym stopniu podium w Bobolicach

Autor: Ewa Leśna

Dwa zwycięstwa i porażka z mistrzyniami Polski po tie-breaku - to bilans siatkarek Piotra Mateli po turnieju w Bobolicach. Zawodniczki znad Brdy zgromadziły największą ilość punktów i wygrały zawody Energa Cup!

Turniej został zainaugurowany piątkowym meczem pomiędzy Bankiem Pocztowym Pałacem Bydgoszcz z Eneą PTPS-em Piła. Premierową partię nasze zawodniczki miały pod całkowita kontrolą. Zaczęło się od wyniku 8:3, a potem z tą bezpieczną przewagą Pałacankom grało się już znacznie swobodniej. Pilanki miały problemy ze skutecznością swoich akcji, a wręcz przeciwnie nasz zespół, który przede wszystkim imponował efektywnością właśnie w ataku. Bez problemu zwyciężyliśmy pierwszy set 25:15. W drugiej odsłonie sytuacja odwróciła się niemal o 180 stopni. To rywalki narzuciły swój styl gry, a w naszych szeregach pojawiło się więcej błędów własnych. Rozpędzone siatkarki z Wielkopolski były lepsze w każdym elemencie i wygrały 25:14. Dwa kolejne sety to już bardziej stabilna gra Pałacu. Podopieczne trenera Mateli bardzo dobrze zaczęły spisywać się w polu serwisowym, dzięki czemu odrzucały przeciwniczki od siatki. W ataku Magdalena Mazurek mogła liczyć na każdą swoją koleżankę, mocnymi zbiciami raziły Tamara Gałucha i Patrycja Balmas, a sprytnie na środku siatki rozwiązywała akcje Marta Ziółkowska. Pilanki próbowały nawiązać walkę stawiając kilkakrotnie punktowy blok, ale to było za mało, żeby dogonić naszą drużynę i Pałac zapisał na swoim koncie wygraną w tym spotkaniu.

Bank Pocztowy Pałac Bydgoszcz - Enea PTPS Piła 3:1 (25:15, 14:25, 25:18, 25:20)

Pałac: Mazurek (5), Balmas (19), Różyńska (8), Gałucha (16), Krzywicka (8), Ziółkowska (10), Pahor (libero) oraz Reiter (1), Andersohn (1), Kuligowska (1)

MVP meczu: Tamara Gałucha

Następnego dnia po drugiej stronie siatki stanął aktualny mistrz Polski - policki Chemik. Inauguracyjna partia tego spotkania była bardzo wyrównana. Kibice zgromadzeni w hali w Bobolicach oglądali naprawdę niezłe widowisko, w którym przewaga przez dłuższy czas przechodziła z rąk do rąk. Nasze siatkarki prowadziły 16:12 dzięki wysokiej dyspozycji w ataku oraz w polu serwisowym. Końcówka należała już jednak do policzanek, które ograniczyły błędy własne, wykazały się większą cierpliwością i wygrały tę odsłonę 25:22. W drugiej partii bydgoszczanki nie popełniły już tego samego błędu. Spokojna gra od pierwszych piłek, dobra asekuracja własnego ataku i bloku, dobre czytanie zagrań rywalek przez nasze środkowe - to były główne atuty, które w połączeniu z dość szarpaną grą rywalek pozwoliły Pałacowi wygrać 25:18. Trzecia partia to prawdziwy popis gry bydgoskiej ekipy. Mistrz Polski zupełnie zagubił efektywność swoich akcji, a po naszej stronie dobra współpraca systemu blok-obrona pozwalała wyprowadzać zabójcze kontry. Trener Chemika próbował ratować się zmianami, ale Pałacanki utrzymywały świetną skuteczność z każdej strefy boiska. Wynik 25:12 i 52% efektywności w ataku mówią same za siebie o postawie naszego zespołu w tej partii. I to jakby nieco go rozluźniło w kolejnych kilkudziesięciu minutach. Przeciwnik otrząsnął się po porażce, po czym odpłacił się pięknym za nadobne w jeszcze lepszym stylu. Agresywne zagrywki siały spustoszenie w naszych szeregach, a nawet jak już udało się wyprowadzić regularną akcję, to obrona Chemika bez problemu podbijała te zbicia i była bezwzględna w kontratakach. Trener Matela wprowadzał na boisko zmienniczki, ale one nie tchnęły w zespół nowego ducha i także musiały ulec pod naporem rywala. Końcowy wynik to deklasacja - 25:7 i o ostatecznym triumfie jednej z drużyn miał zadecydować tie-break. W nim przez większość trwania seta toczyła się wyrównana walka i choć policzanki lepiej prezentowały się w poszczególnych elementach, stan punktowy cały czas oscylował w okolicach remisu. Zmieniło się to w końcowej fazie decydującej partii - Chemik kilkakrotnie postawił szczelny blok, bydgoszczankom nieco zadrżała ręka i mistrz Polski rozstrzygnął ten set i mecz na swoją korzyść.

Chemik Police - Bank Pocztowy Pałac Bydgoszcz 3:2 (25:22, 18:25, 12:25, 25:7, 15:10)

Pałac: Mazurek (3), Balmas (13), Ziółkowska (6), Gałucha (13), Fedusio (12), Misiuna (11), Jagła (libero) oraz Pahor (libero), Kuligowska, Andersohn, Reiter (2), Różyńska (2), Krzywicka (3)

Trener Piotr Matela mógł być najbardziej zadowolony z postawy swoich zawodniczek w niedzielne przedpołudnie. Co prawda pierwszy set pojedynku z Legionovią nie był zbyt przyjemny dla oka, bo obie drużyny popełniały mnóstwo błędów własnych, ale uzyskana w pierwszej części tej odsłony przewaga pozwoliła Pałacankom spokojnie ją wygrać. Druga partia już bardziej mogła się kibicom podobać, agresywna zagrywka naszych siatkarek przynosiła punkty, lepiej wyglądała także współpraca pomiędzy Magdaleną Mazurek a jej koleżankami. Bydgoskie skrzydłowe znacznie podwyższyły swoją skuteczność w ataku, a Legionovia była kilka kroczków z tyłu. Co prawda w końcówce seta zawodniczki spod Warszawy jeszcze nieco nadgoniły, ale potem postawiliśmy kropkę nad "i" i prowadziliśmy 2:0. Trzeci set odbył się pod całkowitą kontrolą Banku Pocztowego Pałacu Bydgoszcz. Ponownie dużym naszym atutem była zagrywka, a z kończeniem kontrataków nie miały problemów Tamara Gałucha, Monika Fedusio i Ewelina Krzywicka. Od stanu 8:3 bydgoszczanki grały cierpliwie, powstrzymywały się od popełniania błędów, były za to zdecydowane przy wygodnych piłkach i prowadzenie utrzymywało się. W tym fragmencie meczu każda z naszych atakujących była nie do zatrzymania, a legionowianki nie zdołały się podnieść z takiego wyniku i Pałac mógł się cieszyć z drugiej wygranej w całym turnieju.

Pałac: Mazurek (3), Krzywicka (10), Ziółkowska (14), Gałucha (9), Fedusio (15), Misiuna (6), Pahor (libero) oraz Balmas (1)

MVP meczu: Monika Fedusio

Dzięki tym wynikom już po pierwszym niedzielnym spotkaniu było wiadomo, że w Energa Cup 2018 końcowe zwycięstwo odniósł Bank Pocztowy Pałac Bydgoszcz! W trakcie ceremonii dekoracji nagrodzono także indywidualnie zawodniczki na poszczególnych pozycjach. Miło nam poinformować, że za najlepszą atakującą uznano Tamarę Gałuchę, najlepszą przyjmującą została Patrycja Balmas, a wyróżnienie dla najlepszej rozgrywającej powędrowało w ręce Magdaleny Mazurek!

Wygraną w Bobolicach Pałacanki zakończyły swój udział w przedsezonowych turniejach towarzyskich. Podopieczne trenera Mateli zagrają jeszcze w kilku pojedynczych spotkaniach sparingowych, a o szczegółach tych meczów będziemy was informować w najbliższym czasie.

Wyniki:

piątek, 5 października:

16:00 Bank Pocztowy Pałac Bydgoszcz - Enea PTPS Piła 3:1 (25:15, 14:25, 25:18, 25:20)
  uroczyste rozpoczęcie turnieju
19:15 DPD Legionovia Legionowo - Chemik Police  3:0 (25:8, 25:23, 26:24)

sobota, 6 października:

9:30 "Spotkanie z siatkówką" - trening dzieci i młodzieży z Miasta i Gminy Bobolice prowadzony przez trenerów i zawodniczki Banku Pocztowego Pałacu Bydgoszcz
14:00 DPD Legionovia Legionowo - PTPS Piła 1:3 (15:25, 23:25, 25:21, 16:25)
17:00 Bank Pocztowy Pałac Bydgoszcz - Chemik Police 2:3 (22:25, 25:18, 25:12, 7:25, 10:15)

niedziela, 7 października:

10:30 DPD Legionovia Legionowo - Bank Pocztowy Pałac Bydgoszcz 0:3 (20:25, 22:25, 17:25)
13:30 Enea PTPS Piła - Chemik Police 1:3 (13:25, 25:22, 25:23)
15:00 uroczyste zakończenie turnieju