Pałac walczył dzielnie, ale przegrał w Policach w czterech setach

chemikpalac2017
Autor: Ewa Leśna
Kategoria: Aktualności, ORLEN Liga

Bydgoszczankom nie udało się zdobyć punktów do tabeli ORLEN Ligi na terenie mistrzyń Polski. Z wyjątkiem pierwszego seta kibice, którzy wybrali się dziś na ten pojedynek, oglądali bardzo wyrównane widowisko i niewiele brakowało, by mecz trwał dłużej niż cztery partie. MVP pojedynku została wybrana atakująca Chemika Katarzyna Zaroślińska.

Początek spotkania pokazał, kto jest zdecydowanym faworytem tego starcia. Bydgoszczanki nie mogły przebić się przez blok gospodyń na skrzydłach, a niedokładne przyjęcie nie pozwalało na uruchamianie środków. Policzanki były za to skuteczne w swoich akcjach i szybko objęły prowadzenie (6:1). Gra z obu stron była dość szarpana, zawodniczki często psuły zagrywki, do tego w naszej drużynie zdarzały się też błędy w komunikacji, co nie pozwoliło wejść w odpowiedni rytm meczowy (13:6). Mocnymi atakami straszyły Pałac Malwina Smarzek i Katarzyna Zaroślińska, a w bydgoskim zespole ledwie pojedyncze zbicia Eweliny Krzywickiej i Magdy Jagodzińskiej wpadały w boisko po stronie Chemika (17:8). W końcówce seta na parkiecie pojawiły się jeszcze nasze zmienniczki, ale kibice zgromadzeni w Azoty Arenie już wiedzieli, kto wygra tę partię. Inauguracyjną odsłonę zakończyła Katarzyna Zaroślińska punktową zagrywką (25:10).

Pałacanki objęły prowadzenie na początku drugiego seta, kiedy udanie zbijały Jagoda Maternia z Magdą Jagodzińską, nasza atakująca postawiła szczelny blok na skrzydle, a na środku dobrze w kontrze zaprezentowała się Małgorzata Śmieszek. Wtedy pierwszą przerwę postanowił wykorzystać trener mistrzyń Polski, Jakub Głuszak (1:5). Dobrze funkcjonowała zagrywka Pałacu, przez co gospodynie nie miały już takiej swobody w rozgrywaniu swoich akcji, a z dokładnie dogrywanych piłek Pleśnierowicz często uruchamiała swoje środkowe (5:9). Kiedy agresywny serwis Jagodzińskiej wykorzystała na siatce Krzywicka, szkoleniowiec Chemika poprosił o drugą rozmowę ze swoimi podopiecznymi (5:11). Przyjmujące Pałacu bezbłędnie dogrywały piłkę do rozgrywającej, a skuteczność w ataku utrzymywały Jagodzińska i Maternia (11:15). Nasza przewaga nieco stopniała, gdy zagrywka przeciwniczek sprawiała już więcej problemów, a kontry kończyły Zaroślińska i Werblińska (15:17). Niestety w bydgoskich szeregach pojawiało się coraz więcej pomyłek, a policzanki bezwzględnie wykorzystywały wszystkie swoje szanse i w końcówce wyszły na pierwsze w tym secie prowadzenie (22:21). Pałacanki walczyły do końca, mocno zaatakowała z szóstej strefy Krzywicka, równy blok postawiły na środku siatki Śmieszek z Maternią, sprytnie kiwnęła w boisko rywala Jagodzińska i nasze siatkarki jako pierwsze miały piłkę setową (23:24)! Później jednak doświadczenie mistrzyń Polski dało o sobie znać – Stefana Veljković bezbłędnie przewidziała działania bydgoszczanek na siatce, dwukrotnie postawiła ścianę nie do przejścia i tę partię to policzanki rozstrzygnęły na swoją korzyść (26:24).

Nasz zespół dobrze otworzył trzecią partię. Marlena Pleśnierowicz mogła liczyć na każdą ze swoich koleżanek, a na prowadzenie udało się wyjść, kiedy kontrę na lewym skrzydle wykorzystała Ewelina Krzywicka (2:4). Pałacanki przez długi fragment gry utrzymywały wysoką skuteczność w pierwszej akcji – nadal sposób na defensywę rywalek znajdowała Krzywicka, znakomitą passę miała także Jagoda Maternia, która zdobyła trzy kolejne punkty dla swojej drużyny (6:9). Gospodynie zdołały doprowadzić do remisu dzięki wzmocnieniu zagrywki i kilku niedokładnościach po naszej stronie (11:11). Walka trwała, liderką Pałacu w ofensywie była niezmiennie Krzywicka, która punktowała zarówno w ataku, jak i w zagrywce (14:15). Kilka chwil później dwukrotnie świetnie spisał się bydgoski blok – najpierw duet PleśnierowiczŚmieszek zatrzymał Werblińską, potem Jagodzińska w pojedynkę „zaczapowała” Malwinę Smarzek i bydgoszczanki wróciły na prowadzenie (17:19). Ten sam element pozwolił powiększyć przewagę, kiedy na potrójnym bloku nie poradziła sobie Smarzek i o czas poprosił trener Głuszak (18:21). Mistrzynie Polski zmniejszyły straty wykorzystując kontry (22:23), ale wtedy odpowiedzialność na swoje barki wzięła Ewelina Krzywicka i wyszło jej to śpiewająco. Skuteczny atak z lewego skrzydła i blok tej zawodniczki na Zaroślińskiej pozwoliły Pałacowi zdobyć punkty potrzebne do wygrania tego seta (22:25)!

Początek czwartej partii należał do naszych przeciwniczek. Sprytnie wykorzystywały swoje okazje w ataku, dodały do tego agresywną zagrywkę i wypracowały sobie trzypunktową przewagę (7:4). Podopieczne trenera Grabowskiego ani myślały odpuszczać, w niemal identycznym momencie jak w poprzednim secie na wyższy poziom wskoczyła Jagoda Maternia, która w kontratakach raz po raz obijała policki blok i to Pałac wyszedł na prowadzenie 9:8. Kibice, którzy przyszli na to spotkanie do szczecińskiej hali, oglądali naprawdę emocjonujące i wyrównane starcie. Mocnymi zbiciami z szóstej strefy straszyła rywalki Ewelina Krzywicka, swoją dobrą passę utrzymywała Jagoda Maternia, zaś po drugiej stronie siatki punktowały Veljković i Smarzek (13:13). Wyjście Chemika na dwupunktowe prowadzenie zupełnie nie zdemobilizowało naszych siatkarek, po chwili udało się wyrównać dzięki blokowi i atakowi z przechodzącej piłki Natalii Misiuny (18:18). Końcówka należała już jednak do policzanek. W decydujących akcjach czwartej partii bydgoszczanki kilka razy szarpnęły przyjęciem, co było wodą na młyn dla mistrzyń Polski. Zapunktowała w ataku Katarzyna Gajgał, ta sama zawodniczka postawiła na siatce szczelny blok, na który nasze atakujące nie znalazły sposobu (22:19). Ta strata w końcówce okazała się już nie do odrobienia, a ostatni punkt w meczu gospodynie zdobyły po kolejnym bloku (25:19). Trzy oczka powędrowały na ich konto do tabeli, a Pałacanki wrócą do Bydgoszczy z pustymi rękami.

Spotkanie szesnastej kolejki ORLEN Ligi nasze siatkarki rozegrają 16 stycznia. W hali Łuczniczka ich rywalkami będą zawodniczki z Piły, a mecz, który rozpocznie się o godzinie 18, będzie transmitowany na żywo w Polsacie Sport.

Chemik Police – KS Pałac Bydgoszcz 3:1 (25:10, 26:24, 22:25, 25:19)

Pałac: Pleśnierowicz, Kuligowska (1), Śmieszek (7), Jagodzińska (16), Krzywicka (19), Misiuna (9), Portalska (libero) oraz Krawulska (libero), Maternia (13), Bałdyga, Fojucik, Ziółkowska