Pałac uciekł spod topora

Autor: Ewa Leśna

Postawione pod ścianą Pałacanki nie dały dziś szans swoim rywalkom i wygrały w Ostrowcu Świętokrzyskim 3:0! Podopieczne Piotra Makowskiego rzutem na taśmę uniknęły bezpośredniego spadku z Ligi Siatkówki Kobiet i ostatecznie znalazły się na miejscu barażowym. MVP spotkania została wybrana Ewelina Krzywicka

Premierową partię minimalnie lepiej rozpoczęły gospodynie, a zwłaszcza Anna Miros, która straszyła Pałacanki swoim atomowym serwisem (4:2). Pałacanki szybko odrobiły i do stanu 6:6 kibice zgromadzeni w hali obserwowali wyrównany pojedynek. Błędy własne po naszej stronie pozwoliły ekipie Adama Grabowskiego odskoczyć na kilka oczek (12:7). Bydgoszczanki wyłączone przez mocną zagrywkę Natalii Skrzypkowskiej nie były w stanie skutecznie atakować, a przewaga gospodyń rosła (16:8). Serię rywalek przerwała Ewelina Krzywicka i głównie dzięki jej postawie Pałacanki zaczęły powoli zbliżać się do przeciwniczek (18:15).  Później sprawy w swoje ręce wzięły Joanna Kuligowska z Kingą Różyńską i to bydgoszczanki wysunęły się na prowadzenie (19:20). Gospodynie postawiły blok, który okazał się nie do przejścia dla naszej drużyny i ostrowczanki miały pierwszą piłkę setową przy stanie 24:22. Zimną krew zachowała Maternia, zdobywając ważny punkt, a chwilę później dzięki błędowi gospodyń na tablicy świetlnej widniał remis 24:24. Kolejną sytuację do zakończenia seta wypracowała przeciwniczkom Koleta Łyszkiewicz doprowadzając do stanu 25:24. W polu zagrywki pomyliła się Anna Miros, a taki prezent  wykorzystała Ewelina Krzywicka, zapewniając bydgoszczankom prowadzenie w meczu 1:0.

Początek drugiej odsłony to lepsza gra gospodyń, ale na ich punkty błyskawicznie odpowiedziały Kuligowska i Krzywicka (2:2). Gospodynie zostały odrzucone od siatki, a Magdalena Mazurek miała komfortową sytuację, gdyż piłki od niej na punkty zamieniały wszystkie Pałacanki (3:7). Z każdą chwilą gra Pałacanek wyglądała coraz lepiej, a rywalki popełniały błąd za błędem, co tylko ułatwiało siatkarkom Piotra Makowskiego zadanie (7:15). Gospodyniom udało się jeszcze zdobyć serią cztery oczka, jednak szkoleniowiec Pałacu od razu poprosił o czas, a po powrocie na parkiet nasz zespół ponownie zaczął uciekać rywalkom (12:18). Po dojściu do granicy piętnastu punktów ostrowczanki całkowicie stanęły, a Pałacanki niczym Król Midas zamieniały wszystko w złoto (15:23). Kropkę nad "i" w tym secie atakiem z prawego skrzydła postawiła Jagoda Maternia.

Po 10-minutowej przerwie lepiej trzeciego seta rozpoczęły siatkarki Adama Grabowskiego. Skutecznością imponowała na środku siatki Paulina Stroiwąs, jednak przewaga zespołu z Ostrowca Świętokrzyskiego wynosiła tylko dwa punkty (10:8). Dorobek punktowy gospodyń powiększał się dzięki Kolecie Łyszkiewicz, ale w szeregach Pałacu szalała niezawodna Ewelina Krzywicka (14:14). Pomimo błędów Pałacanki się nie poddawały i tym razem do akcji wkroczyła Kinga Różyńska stawiając punktowy blok, a kolejny punkt należał do "Krzywej" (16:18). Po raz kolejny tego wieczoru we znaki bydgoszczankom dała się Paulina Stroiwąs, która doprowadziła do wyrównania (20:20). Przez blok Pałacu przedarła się jeszcze Anna Miros, ale później punktowały już nasze siatkarki (21:23). Ostatnie dwa punkty podopieczne Piotra Makowskiego zdobyły po błędach rywalek i potrzebne jak tlen zwycięstwo stało się faktem! Bydgoszczanki wróciły do domu z kompletem punktów.

Ostatecznie zespół Piotra Makowskiego po rundzie zasadniczej Ligi Siatkówki Kobiet zajął dwunaste miejsce i uniknął bezpośredniego spadku do pierwszej ligi. Pałacanki mają jeszcze szansę uniknąć baraży, a o ten przywilej będą walczyć z Legionovią Legionowo. Pierwsze starcie obu ekip już w niedzielę o godzinie 18:00 w Legionowie!

KSZO Ostrowiec Świętokrzyski - KS Pałac Bydgoszcz 0:3 (25:27, 16:25, 21:25)

Pałac: Mazurek (1), Kuligowska (9), Misiuna (10), Maternia (10), Krzywicka (14), Różyńska (7), Jagła (libero)