Jednostronny finał MPJ. Złoto dla Legionovii, Pałac ze srebrem!

srebrompj
Autor: Małgorzata Armknecht
Kategoria: Aktualności, Młodzież

W dzisiejszym wielkim finale Mistrzostw Polski Juniorek siatkarki Pałacu musiały uznać wyższość Legionovii Legionowo i uległy jej 0:3. W drużynie panuje jednak radość, bo nasze zawodniczki wróciły do Bydgoszczy ze srebrnymi medalami!

Stawka ośmiu najlepszych drużyn z turniejów półfinałowych została podzielona na dwie grupy. Pałacanki trafiły do grupy B razem z rówieśniczkami z Jarosławia, Dąbrowy Górniczej i Legionowa.

W środę w pierwszym pojedynku grupowym rywalkami naszych zawodniczek były siatkarki MKS-u San-Pajda Jarosław. Spotkanie od mocnego uderzenia rozpoczęły bydgoszczanki. Skuteczne na siatce były Paulina Świder i Natalia Murek, przyjmująca dołożyła asa serwisowego i Pałac prowadził 7:1. Co prawda po zachwianych przyjęciach po naszej stronie rywalki zbliżyły się na dwa oczka, ale potem sytuacja wróciła do normy i po sprytnych zagrywkach Kingi Różyńskiej trener MKS-u poprosił o przerwę (8:14). Podopiecznym Rafała Gąsiora udało się jeszcze tę przewagę podwyższyć, problemy przeciwniczek zaczynały się już od przyjęcia zagrywki, a swoje akcje swobodnie kończyły Jagła i Sidor (13:22). Premierową partię zakończyła punktowym serwisem Natalia Sidor (13:25). Drugi set był początkowo bardziej wyrównany, do połowy jego trwania przeciwniczki prowadziły równą grę (7:7, 11:11). Wtedy bydgoszczanki włączyły wyższy bieg, sprytnymi zagrywkami popisywała się Julia Nowicka i Pałacanki miały już pięć oczek przewagi (12:17). Z takim prowadzeniem grało im się swobodniej, w końcówce punkty dołożyły Monika Jagła z Kingą Różyńską i nasze zawodniczki pewnie dograły tę partię (18:25). Trzeci set od początku przebiegał pod dyktando siatkarek Pałacu, Julia Nowicka uruchamiała wszystkie swoje koleżanki w ataku i każda z nich była skuteczna, a do tego rozgrywająca decydowała się też na mocne zbicia z drugiej piłki (4:9). Rywalkom ciężko było wyprowadzać punktowe akcje, co wykorzystywały w kontratakach podopieczne Rafała Gąsiora powiększając przewagę (8:15). Jarosławianki próbowały jeszcze nawiązać walkę, wzmocniły zagrywkę, ale kropkę nad „i” postawiły Monika Jagła z Kingą Różyńską i Pałac mógł się cieszyć z pierwszego zwycięstwa w hali Gimnazjum nr 3 w Malborku.

MVP spotkania została wybrana Julia Nowicka.

MKS San-Pajda Jarosław – KS Pałac Bydgoszcz 0:3 (13:25, 18:25, 19:25)

Pałac: Nowicka (5), Murek (15), Świder (6), Sidor (12), Jagła (4), Różyńska (6), Reszelewska (libero) oraz Portalska (libero), Andersohn, Świderska (1)

W czwartkowe przedpołudnie nasze siatkarki zmierzyły się z rówieśniczkami z Dąbrowy Górniczej. W premierowej partii kibice oglądali wyrównane widowisko – nawet jeśli Pałacankom udawało się odskoczyć na trzy oczka przewagi, rywalki błyskawicznie wracały do gry po udanych kontratakach (15:15). Dopiero w samej końcówce podopieczne Rafała Gąsiora włączyły wyższy bieg i po błędzie dąbrowianek i efektownym bloku duetu Julia NowickaKinga Różyńska objęły prowadzenie 24:21. Nie oddały go już do końca seta, który zakończył się autową zagrywką jednej z rywalek (22:25). W drugiej partii po początkowych problemach z przyjęciem bydgoszczanki opanowały ten element i przejęły inicjatywę na boisku. Skuteczne były Kinga Różyńska z Natalią Sidor i nasze zawodniczki miały cztery oczka przewagi (8:12). Julia Nowicka nadal często wykorzystywała swoje środkowe, swoje punkty dołożył także blok i prowadzenie urosło jeszcze przed końcówką seta (16:21). Siatkarki Pałacu pewnie dograły tę partię, a ostatnie oczko zdobyła skutecznym blokiem Natalia Murek (18:25). W pierwszych fragmentach trzeciego seta Pałacanki świetnie spisywały się w zagrywce i w bloku. Popełniały też nieco mniej błędów od rywalek, wobec czego przez dłuższy czas były na nieznacznym prowadzeniu (7:9, 11:13). Więcej problemów po bydgoskiej stronie pojawiło się, kiedy w pole zagrywki zawędrowała Agata Pietrzkiewicz i raz za razem słała ciosy w nasze przyjmujące (18:14). Złą passę przełamała punktowym blokiem Natalia Sidor i gra Pałacu wróciła na właściwe tory, kiedy arcyważne akcje skończyły Murek i Sidor (23:23). Końcówka seta rozgrzała kibiców do czerwoności, żadna z drużyn nie odpuszczała, ale ostatecznie dzięki świetnej postawie w bloku bydgoszczanki przechyliły szalę zwycięstwa na swoją stronę (30:32). Wygraliśmy drugie spotkanie 3:0!

Statuetka dla MVP meczu powędrowała w ręce Natalii Murek.

MKS Dąbrowa Górnicza – KS Pałac Bydgoszcz 0:3 (22:25, 18:25, 30:32)

Piątkowy pojedynek o pierwsze miejsce w grupie B lepiej rozpoczęły legionowianki. Popełniały mniej błędów własnych od bydgoszczanek, nie wstrzymywały ręki w ataku i przynosiło im to punkty (9:12). Nasze siatkarki nie mogły sobie poradzić ze sforsowaniem bloku rywalek, a sprytnie na siatce zachowywały się podopieczne Wojciecha Lalka i ich przewaga wzrosła (12:18). Kiedy Pałacanki zaczęły jeszcze mieć problemy z przyjęciem, stało się jasne, że ta strata jest już nie do odrobienia (14:25). Drugą partię nasze zawodniczki rozpoczęły z wysokiego „C”. Świetną pracę wykonywała w polu zagrywki Monika Jagła, a na lewym skrzydle skuteczna była Natalia Murek (7:3). Julia Nowicka mogła liczyć na swoje środkowe, a kiedy punkty z zagrywki dołożyła Karolina Świderska, przewaga Pałacu wynosiła już siedem oczek (17:10). Przeciwniczki próbowały jeszcze nawiązać walkę, ale ważne akcje skończyły Natalia Murek i Paulina Świder, a dzieła dokończyła precyzyjnymi zagrywkami Julia Nowicka (25:20). W trzecim secie trener Gąsior szybko był zmuszony poprosić o przerwę, bo to legionowianki zaczęły dominować na siatce (1:4). Przy stanie 2:9 nasz szkoleniowiec wykorzystał kolejny czas i dobrze podziałał on na jego podopieczne, które złapały drugi oddech – dobrze zaczęła funkcjonować defensywa, a na lewym skrzydle mocno atakowała Monika Jagła (8:9). Wyszliśmy nawet na prowadzenie, kiedy blok przeciwniczek obiła Sidor, a asa serwisowego dołożyła Różyńska (13:11). Bydgoszczanki były na fali, a siatkarki Legionovii wyraźnie się pogubiły i dochodziło w ich szeregach do coraz większej ilości nieporozumień (17:12). Nie był to jednak koniec emocji, bo po sprytnych zagrywkach Alicji Grabki zrobił się remis 20:20. Końcówka tego seta była istną sinusoidą, ale ostatecznie szalę zwycięstwa przechyliły na swoją stronę bydgoszczanki dzięki asowi serwisowemu Moniki Jagły i zbiciu Julii Nowickiej (25:23). W pierwszych fragmentach czwartej partii oba zespoły wymieniały się prowadzeniem, po stronie Pałacu efektownie atakowała Natalia Murek, a atutem siatkarek LTS-u był blok (10:10). Kibice zgromadzeni w hali przy ulicy Wybickiego oglądali wyrównaną walkę, a przed końcówką seta w nieco lepszej sytuacji były rywalki po kolejnych punktowych blokach (16:19). I to ten element razem z zagrywką zadecydował o ich wygranej w tym secie (19:25). Tie-break lepiej rozpoczęły nasze siatkarki – dobrze spisywały się w bloku, precyzyjnie broniły, co udało się wykorzystywać na siatce (5:2). Przy zmianie stron Pałac prowadził 8:6 po sprytnej kiwce Murek (8:6). Skuteczność na lewym skrzydle utrzymywała Monika Jagła, swoje akcje kończyły także nasze środkowe i przewagę udało się podwyższyć (13:9). Kropkę nad „i” postawiła asem serwisowym Natalia Murek (15:10). Wygraliśmy 3:2 i zajęliśmy pierwsze miejsce w grupie!

Najlepszą zawodniczką meczu została wybrana Monika Jagła.

KS Pałac Bydgoszcz – LTS Legionovia Legionowo 3:2 (14:25, 25:20, 25:23, 19:25, 15:10)

Pałac: Nowicka (6), Murek (16), Świder (6), Sidor (8), Jagła (14), Różyńska (8), Reszelewska (libero) oraz Andersohn, Świderska (10), Laskowska

W grupie A najlepsze zaś okazały się zawodniczki z Malborka, a drugie miejsce zajęła Szóstka Mielec. I wobec tego to właśnie mielczanki były przeciwniczkami naszej drużyny w sobotnim półfinale.

Początek meczu był dość wyrównany, po obu stronach było sporo błędów własnych i nieporozumień (8:8). Dopiero kiedy mielczanki zaczęły mieć problemy z odbiorem zagrywek naszych zawodniczek, udało się nam wyjść na prowadzenie 14:10. Tę przewagę udało się powiększyć po dwóch błędach przeciwniczek (17:11) i choć potem siatkarki z Mielca niezrażone próbowały nawiązać walkę i zmniejszyły straty (18:15), to skuteczne ataki Natalii Murek i Karoliny Świderskiej nie pozwoliły rywalkom na złapanie kontaktu punktowego (23:20). Kropkę nad „i” postawiła mocnym zbiciem z lewego skrzydła nasza atakująca (25:21). W drugiej partii bydgoszczanki szybko objęły prowadzenie 4:0 dzięki zagrywkom Julii Nowickiej. I właściwie przez cały set nasze siatkarki kontrolowały przebieg boiskowych wydarzeń (15:8). Dobrze pracował blok, a rywalki nie miały pomysłu na sforsowanie naszej obrony i popełniały sporo pomyłek (18:12). Swoje akcje w ataku kończyły Monika Jagła, Karolina Świderska i… Julia Nowicka i tylko jednego oczka brakowało nam do zamknięcia drugiej partii (24:15). Chwilę później ostatni cios zadała Nowicka kolejnym zbiciem z drugiej piłki (25:16). Na początku trzeciej odsłony obie drużyny wymieniały się prowadzeniem. Swobodnie obijała blok przeciwniczek Monika Jagła, a w szeregach Szóstki punkty zdobywała Gabriela Fryc (9:9). Kibice zgromadzeni w malborskiej hali oglądali wyrównaną walkę, w której Pałacanki straszyły swoją zagrywką, a mielczanki do swoich atutów mogły zapisać blok i obronę (15:15). Końcówka należała do naszych przeciwniczek, które przede wszystkim powstrzymywały się od bezpośrednich pomyłek, dołożyły do tego oczka zdobyte z lewego skrzydła, a w bydgoskich szeregach coś się zacięło (16:20). Po każdym zdobytym przez podopieczne Rafała Gąsiora punkcie potem przydarzał im się prosty błąd, co nie dało szans na dogonienie Szóstki w tym secie (20:25). Podrażnione takim obrotem spraw Pałacanki rozpoczęły czwartą partię z wysokiego „C”. Mocno zagrywały Nowicka i Murek, punkty w kontrach zanotowała na swoim koncie Paulina Świder i szybko prowadziliśmy 8:2. Mielczanki miały coraz większe problemy z każdym elementem siatkarskiego rzemiosła, a po naszej stronie Julia Nowicka nadal mogła liczyć na skuteczność Natalii Murek, cuda w obronie wyczyniały Monika Jagła z Julią Reszelewską, co potem na siatce wykorzystywała Paulina Świder (17:8). Było już jasne, że nasza drużyna nie wypuści z rąk takiej szansy na dokończenie meczu – w końcówce zapunktowały Natalia Sidor z Julią Nowicką i zawodniczki Pałacu zaprezentowały na boisku taniec radości – awansowaliśmy do finału Mistrzostw Polski Juniorek!!!

MVP meczu została wybrana Natalia Murek, zdobywczyni 16 oczek w tym pojedynku.

KS Pałac Bydgoszcz – UKS SMS Szóstka Mielec 3:1 (25:21, 25:16, 20:25, 25:12)

Pałac: Nowicka (10), Murek (16), Świder (8), Świderska (9), Jagła (10), Różyńska (6), Reszelewska (libero) oraz Andersohn, Sidor (5), Laskowska

W drugim półfinale Legionovia Legionowo pokonała zawodniczki z Malborka 3:1 i także zameldowała się w wielkim finale. W niedzielę kibice obejrzeli więc trzeci pojedynek tych drużyn w tegorocznej edycji Mistrzostw Polski Juniorek – we wcześniejszych dwukrotnie triumfowały bydgoszczanki, najpierw 3:0 w ćwierćfinale w Bydgoszczy, potem 3:2 w fazie grupowej dwa dni wcześniej. Jak wiadomo, finał tak prestiżowej imprezy to jednak zupełnie nowy rozdział i wcześniejsze przewidywania niekoniecznie musiały się sprawdzić.

Początek meczu pokazał, że bydgoszczanki nie będą miały łatwo z przebiciem się przez blok Legionovii. Punkty zdobywały wtedy głównie po swoich udanych blokach lub błędach rywala i dzięki temu udawało się utrzymywać wynik w okolicach remisu (6:6). Kibice mogli narzekać na poziom spotkania w tej fazie, obie drużyny popełniały sporo błędów, a efektowne zbicia czy długie wymiany można było policzyć na palcach jednej ręki (11:11). Jako pierwsze swój poziom gry podwyższyły legionowianki – przede wszystkim zaczęły kończyć swoje ataki, a Pałacanki nadal miały z tym spory problem (13:17). Siatkarki LTS-u wzmocniły zagrywkę, nie zwalniały ręki w kontratakach, co przynosiło im kolejne punkty (13:22). Po kolejnej akcji stało się jasne, że bydgoszczanki już tej partii nie wygrają (15:25). Na początku drugiego seta w końcu zaczęły notować na swoim koncie skuteczne ataki, czyniła to głównie Paulina Świder, a kiedy asa serwisowego dorzuciła Natalia Murek, prowadziliśmy 6:4. Przewagę udało się powiększyć po dobrych zbiciach w kontrach Natalii Sidor i Julii Nowickiej (10:6). Legionowianki już nie tak łatwo przebijały się przez nasze szyki obronne, w bloku zapracował duet Świder-Murek i Pałacanki utrzymywały kilka oczek prowadzenia (14:9). Przeciwniczki ani myślały się jednak poddawać, wykorzystały błędy naszych siatkarek w polu serwisowym, a same zagrywały agresywnie, sprawiając spore problemy bydgoskim przyjmującym (15:15). Kibice zgromadzeni w malborskiej hali oglądali wyrównane widowisko, w którym po naszej stronie wyróżniała się Natalia Murek, a w szeregach Legionovii ciężar zdobywania punktów na swoje barki wzięła Aleksandra Omelaniuk (19:19). Końcówka należała już jednak do podopiecznych Wojciecha Lalka, które dobrze blokowały i kończyły swoje ataki, a pojedyncze zbicia Karoliny Świderskiej to było zbyt mało, by w tej fazie seta dogonić LTS (21:23). Ostatnie oczko w tej partii zdobyła Zuzanna Górecka z lewego skrzydła (21:25). W pierwszych fragmentach trzeciej odsłony siatkarki Pałacu odbijały się od bloku legionowianek jak od ściany. Wobec szarpanego przyjęcia nasze atakujące były zmuszone zbijać z sytuacyjnych piłek, a LTS powstrzymywał je bez najmniejszego problemu (2:8). Siatkarki z Mazowsza były na fali, wykorzystywały właściwie każdą okazję do zdobycia oczka, a podopieczne trenera Gąsiora musiały się mocno napocić, by powiększać swoje konto punktowe (3:11). I chyba bydgoszczanki straciły wiarę w końcowy triumf, niewiele pomogły zmienniczki, które pojawiły się na parkiecie, bo nadal to rywalki dominowały w każdym elemencie siatkarskiego rzemiosła (6:17). Każdy obecny na tym meczu wiedział już, że to LTS zdobędzie złoty medal Mistrzostw Polski Juniorek, a pojedyncze udane zbicia Natalii Murek i Karoliny Świderskiej nie były w stanie odwrócić losów rywalizacji. W ostatniej akcji nasza przyjmująca zepsuła zagrywkę i legionowianki mogły cię cieszyć ze zwycięstwa w turnieju finałowym MPJ (14:25).

KS Pałac Bydgoszcz – LTS Legionovia Legionowo 0:3 (15:25, 21:25, 14:25)

Pałac: Nowicka (3), Murek (11), Świder (5), Sidor (4), Jagła (2), Różyńska (5), Reszelewska (libero) oraz Świderska (4), Andersohn, Chmarzyńska (1), Laskowska, Portalska (libero)

Porównując składy drużyn grających w finale aż trzy siatkarki z pierwszej szóstki Legionovii mają za sobą doświadczenie zebrane w tegorocznej ORLEN Lidze. W zespole Pałacu takich zawodniczek nie było, trudno więc się dziwić, że to LTS był głównym faworytem do złota. I tak się stało, a naszym siatkarkom srebrny medal sprawił mnóstwo radości i z pewnością zapiszą ten turniej do bardzo udanych!

Gratulacje dla wszystkich zawodniczek i całego sztabu szkoleniowego!

Fotorelację z meczu finałowego oraz z ceremonii dekoracji autorstwa Dariusza Stońskiego znajdziecie w naszej galerii zdjęć.

Srebro zdobył zespół w składzie:

od lewej stoją: Rafał Gąsior (trener), Monika Jagła, Agata Kopczyk (II trener), Patrycja Jakubowska, Karolina Świderska, Paulina Świder, Kinga Różyńska, Julia Nowicka, Julia Reszelewska, Karolina Portalska, Jarosław Kilanowski (dyrektor klubu), Karolina Kopeć (fizjoterapeutka), Waldemar Sagan (prezes klubu)

od lewej klęczą: Klaudia Laskowska, Natalia Chmarzyńska, Julia Siuta, Natalia Sidor, Małgorzata Andersohn, Natalia Murek, Filip Kamiński (statystyk)

Komplet wyników turnieju znajdziecie tutaj.