Dominacja łodzianek w Atlas Arenie. Porażka Pałacu na koniec fazy zasadniczej

Autor: administrator

Siatkarki Budowlanych Łódź nie pozostawiły naszym zawodniczkom złudzeń, kto w dniu dzisiejszym był w lepszej dyspozycji. Gospodynie wygrały spotkanie 3:0, wobec czego Pałacanki zakończyły rundę zasadniczą ORLEN Ligi na dwunastej lokacie. MVP pojedynku została wybrana Martyna Grajber.

Spotkanie zdecydowanie lepiej otworzyły gospodynie. Przede wszystkim dobrze radziły sobie na siatce, powstrzymywały się od popełniania błędów, a po stronie Pałacu tylko Natalia Misiuna była w stanie sforsować blok rywalek. Reszta zbić nie robiła na nich za wielkiego wrażenia, a w kontratakach siatkarki Budowlanych były bezbłędne i szybko objęły prowadzenie 12:4. Po przerwie na życzenie trenera Grabowskiego więcej dobrego zaczęło się dziać w naszych szeregach, punktowe ataki zapisały na swoim koncie Kuligowska i Krawulska, ale przeciwniczki nie zwalniały tempa (16:8). Począwszy od agresywnej zagrywki, przez twardą postawę na siatce łodzianki w całości przejęły inicjatywę, a Pałacanki mogły momentami tylko się przyglądać, jak będące na fali Budowlane prowadzą grę (20:10). Na niewiele się zdały zmiany przeprowadzone przez naszego szkoleniowca, bo bydgoszczanki nie mogły złapać swojego rytmu. Premierowa partia zakończyła się bardzo wysokim zwycięstwem podopiecznych Błażeja Krzyształowicza, a kropkę nad „i” postawiła skuteczną kiwką Pavla Vincourova (25:12).

Od początku drugiego seta trener Grabowski zdecydował się na roszadę w ustawieniu – z pozycji atakującej na przyjmującą przeszła Natalia Krawulska, a po przekątnej z Marleną Pleśnierowicz wyszła na parkiet Weronika Fojucik. I odniosło to pożądany skutek, bowiem akcje po naszej stronie zaczęły się zazębiać. Wiatr w żagle złapała Natalia Krawulska, ważne oczka dorzuciły Weronika Fojucik z Joanną Kuligowską i to Pałac w pierwszej fazie seta był na prowadzeniu (5:9). Łodzianki otrząsnęły się jednak z chwili dekoncentracji, wzmocniły uderzenie w kontrach, postawiły szczelny blok i szybko wyrównały na 9:9. W kolejnym fragmencie gry zmorą naszych siatkarek zaczęły być błędy popełniane w złych momentach – po ciężko wywalczonym punkcie przytrafiała się prosta pomyłka w polu serwisowym lub w błędzie odbicia… Na tego skutek wynik zaczął się przechylać na stronę Budowlanych (15:12). Bydgoszczanki niezrażone takim obrotem spraw starały się wykorzystywać każdą szansę po swojej stronie, mimo wysokiego bloku przeciwniczek odważnie zbijała Ewelina Krzywicka, wspomagała ją Natalia Krawulska, ale gospodynie nadal były krok z przodu (19:17). Końcówka należała już w całości do nich – świetnie zafunkcjonowała najpierw ich zagrywka, później blok i po kilku minutach miały pierwszą piłkę setową (24:19). Drugi setbol wykorzystała Heike Beier i obie drużyny udały się do swoich szatni na 10-minutową przerwę.

Początek trzeciej partii był dość wyrównany, w zespole Pałacu ciężar zdobywania punktów wzięła na swoje barki Natalia Krawulska, a wśród Budowlanych skuteczne były Twardowska i Beier (5:4). Kiedy w naszej ekipie pojawiło się kilka błędów, a asa serwisowego dołożyła Vincourova, gospodynie miały trzy oczka przewagi i o przerwę poprosił trener Grabowski (9:6). Gra bydgoskiej drużyny opierała się przede wszystkim na naszych przyjmujących – Krawulskiej i Krzywickiej, wobec czego blok łodzianek nie miał problemów z odczytaniem zamiarów rozgrywającej i obie musiały toczyć ostrą walkę na siatce (12:11). Defensywa Budowlanych zaczęła podbijać coraz więcej piłek, a w kontrach umiała to wykorzystać Martyna Grajber (17:11). Pałacanki rzuciły się do odrabiania strat, zmniejszyliśmy przewagę rywalek po asie serwisowym wprowadzonej na boisko Pauliny Bałdygi (17:14). To był jednak ostatni zryw ekipy Adama Grabowskiego – łodzianki konsekwentnie zmierzały po zwycięstwo w całym meczu, w końcówce notując kilka ataków nie do obrony (22:15). Ostatni cios zadała Natalia Strózik i miejscowe mogły się cieszyć z dwudziestego drugiego zwycięstwa w fazie zasadniczej ORLEN Ligi.

Sytuacja w tabeli jest jasna – bydgoski Pałac zajął dwunastą lokatę w stawce z siedmioma wygranymi na koncie. Teraz nasze siatkarki będą walczyć z pilskim PTPS-em o zajęcie jedenastego miejsca na koniec rozgrywek. Jeżeli w dwumeczu obie drużyny zdobędą taką samą ilość punktów meczowych, o zajęciu wyższej lokaty zadecyduje wtedy złoty set.

Pierwszy z tych pojedynków zostanie rozegrany najprawdopodobniej w najbliższy weekend.

Grot Budowlani Łódź – KS Pałac Bydgoszcz 3:0 (25:12, 25:20, 25:17)

Pałac: Pleśnierowicz (2), Kuligowska (3), Śmieszek (5), Krawulska (11), Krzywicka (6), Misiuna (5), Nowakowska (libero) oraz Portalska (libero), Bałdyga (1), Fojucik (3), Dąbrowska